2024. március 19-én a Petőfi Program keretében a felső tagozatosok többsége múzeumpedagógiai foglalkozásokon vett részt.
A Sátoraljaújhelyi Kazinczy Múzeumban kezdtük a napot. Két csoportban megismerkedtünk a múzeum állandó és időszaki kiállításaival.
Az Erdőjárók kalauza – Zempléni tájak természeti értékei című tárlat igazán otthonosan fogadott minket. Az előszobában a vezetőnk elmagyarázta, hogy a hegyvidék kialakulása a vulkáni folyamatok eredménye. A konyhában a megművelt táj elemeit csodálhattuk meg a termésektől a rovarokon át a gyógynövényekig. A fürdőszobában a környék vizes élőhelyeinek lakóival – madarakkal, kétéltűekkel, hüllőkkel ismerkedtünk. A nappaliban megcsodáltuk a gyönyörű természetfilm-részleteket. A látottak és tanultak próbája egy feladatsor megoldása volt.
Az Egy város ezer arca című várostörténeti kiállításon érdekes tárgyak, fotók, karikatúrák, segítségével magyarázott vezetőnk Sátoraljaújhely virágzó és fájdalmas korszakairól.
Végül a Hátsó füves – Egy eltűnő futballvilág képei c. időszaki kiállítás berendezései között és számtalan fénykép előtt láthatták a tanulók, hogy kedvencük, a foci milyen sok embernek jelent kötődést.
A folytatás Széphalomban várt ránk, A Magyar Nyelv Múzeumában. A Kazinczy Mauzóleumban a nagy nyelvújító életével ismerkedtünk meg. Többen ráismertek a tankönyvi illusztráció eredetijére, a képre, amely Kazinczy és Kisfaludy találkozását örökítette meg. A sírkertben szintén ismerős volt a sírfelirat időmértékes ritmusa. A múzeumpedagógusok az „Egész úton haza felé” című Petőfi-kiállítás tartalmához készítettek érdekes feladatsorokat. Minden csapat négy feladatot kapott. Ezek megoldásához alaposan meg kellett ismerkedtünk a tárlat felirataival, képeivel, az ábrázolt személyekkel, a költő utazásainak helyszíneivel. Még verset is kellett fabrikálnunk megadott szavakból kiindulva.
Igazán intenzív nap volt ez a kedd. Sokat láttunk, sokat kérdeztünk, sokat tanultunk. A folytatás már az iskolában!
Földházi-Tóth Zsuzsanna kísérőtanár