Múzeumlátogatás a Petőfi Programmal

2024. március 19-én a Petőfi Program keretében a felső tagozatosok többsége múzeumpedagógiai foglalkozásokon vett részt.

A Sátoraljaújhelyi Kazinczy Múzeumban kezdtük a napot. Két csoportban megismerkedtünk a múzeum állandó és időszaki kiállításaival.

Az Erdőjárók kalauza – Zempléni tájak természeti értékei című tárlat igazán otthonosan fogadott minket. Az előszobában a vezetőnk elmagyarázta, hogy a hegyvidék kialakulása a vulkáni folyamatok eredménye. A konyhában a megművelt táj elemeit csodálhattuk meg a termésektől a rovarokon át a gyógynövényekig. A fürdőszobában a környék vizes élőhelyeinek lakóival – madarakkal, kétéltűekkel, hüllőkkel ismerkedtünk. A nappaliban megcsodáltuk a gyönyörű természetfilm-részleteket. A látottak és tanultak próbája egy feladatsor megoldása volt.

Az Egy város ezer arca című várostörténeti kiállításon érdekes tárgyak, fotók, karikatúrák, segítségével magyarázott vezetőnk Sátoraljaújhely virágzó és fájdalmas korszakairól.

Végül a Hátsó füves – Egy eltűnő futballvilág képei c. időszaki kiállítás berendezései között és számtalan fénykép előtt láthatták a tanulók, hogy kedvencük, a foci milyen sok embernek jelent kötődést.

A folytatás Széphalomban várt ránk, A Magyar Nyelv Múzeumában. A Kazinczy Mauzóleumban a nagy nyelvújító életével ismerkedtünk meg. Többen ráismertek a tankönyvi illusztráció eredetijére, a képre, amely Kazinczy és Kisfaludy találkozását örökítette meg. A sírkertben szintén ismerős volt a sírfelirat időmértékes ritmusa. A múzeumpedagógusok az „Egész úton haza felé” című Petőfi-kiállítás tartalmához készítettek érdekes feladatsorokat. Minden csapat négy feladatot kapott. Ezek megoldásához alaposan meg kellett ismerkedtünk a tárlat felirataival, képeivel, az ábrázolt személyekkel, a költő utazásainak helyszíneivel. Még verset is kellett fabrikálnunk megadott szavakból kiindulva.

Igazán intenzív nap volt ez a kedd. Sokat láttunk, sokat kérdeztünk, sokat tanultunk. A folytatás már az iskolában!

Földházi-Tóth Zsuzsanna kísérőtanár

„KLASSZ NAPOK- Diákvetítések az art mozikban”

A Nemzeti Filmintézet és az Art-Mozi Egyesület 2023 őszén közös programot indított „KLASSZ NAPOK- Diákvetítések az art mozikban“ néven. A program keretén belül általános iskolás és középiskolai diákok klasszikus, illetve kortárs magyar játékfilmeket, magyar rövidfilmeket tekinthetnek meg megtapasztalva a közösségi filmnézés élményét.

 A sárospataki Mozi felhívására a Karcsai Általános Iskola is csatlakozott a programhoz, melynek keretén belül 2024. március 18- 21. között iskolánk valamennyi évfolyamának tanulói diákvetítéseken vettek részt.

Az első és a második osztály Fazekas Mihály elbeszélő költeményének adaptációját, a Lúdas Matyi magyar animációs filmet tekintette meg, a 3-4. osztályos tanulók pedig a Vadlovak- Hortobágyi mese című dokumentumfilmen keresztül betekintést nyerhettek a vadlovak küzdelmekkel teli életébe. Az ötödik és a hatodik osztály Molnár Ferenc klasszikus ifjúsági regényét, A Pál utcai fiúk világát idézhette fel a mozivásznon, a 7-8. osztály diákjai pedig Szakonyi Noémi Veronika filmdrámáját, a Hat hét című játékfilmet tekintette meg.

A diákvetítéseken való részvételt, a mozijegyek megvásárlását a Karcsai Általános Iskola Diákönkormányzata finanszírozta, a sárospataki Moziba való eljutást pedig a Sárospataki Tankerületi Központ segítette külön busz megszervezésével. Ezúton is köszönjük a Sárospataki Tankerületi Központ, valamint a Diákönkormányzat támogatását!

Márciusi események iskolánkban

A DÖK és az osztályfőnöki munkaközösség, Javíts egy jegyet! versenyt hirdetett. A verseny célja, hogy a tanulók tanulmányi eredménye javuljon. Félévkor a tavaly év végi jegyeikhez képest néztük a javítást. Iskolánkban 59 tanuló javított egy érdemjegyet. A felhívás folytatódik tovább, a félévi és év végi osztályzatokat is összefogjuk hasonlítani, és a tanulók akik javítanak egy jegyet jutalomban részesülnek. Gratulálunk a szép eredményekhez!

3. osztály:

  1. Árvai Annabella
  2. Balla Dániel
  3. Dandás István
  4. Jónás Adrián
  5. Künsztler István
  6. Mundér Natália
  7. Nagy Zsolt
  8. Simon Zoltán

4.  osztály:

  1. Benedek Levente
  2. Doma Eszter
  3. Farkas János
  4. Fényes Tibor Szabolcs
  5. Gulyás Enrikó
  6. Horváth Csaba Junior
  7. Kucsinka Barbara
  8. Lénárt Levente
  9. Markovics Elizabet
  10. Ónodi Kevin Nikolasz
  11. Tamás Violetta

5. osztály:

  1. Balogh Brendon Dávid
  2. Boda Virág Lilla
  3. Dakos Milán Dávid
  4. Dókus Anna
  5. Erdélyi Nikolett Szonja
  6. Fényesi Natália
  7. Hangácsi Zsuzsanna
  8. Jóni Heléna
  9. Kovács Aida Bettina
  10. Péter Diána
  11. Rostás Evelin

6. osztály:

  1. Dancs Kíra Jázmin
  2. Dakos Hunor Zsolt
  3. Fényes Diána
  4. Horváth Tímea Anikó
  5. Kucsinka Miklós
  6. Orosz Bence
  7. Pongó Bálint Albert
  8. Tóth Noel Nikolasz

7. osztály:

  1. Burai Kevin
  2. Horváth Norbert Nikolasz
  3. Jónás Olivér Gábor
  4. Kaskó Flóra Beatrix
  5. Pápai Levente
  6. Székely Krisztián László

8. osztály:

  1. Hangácsi Dániel
  2. Horváth Kristóf
  3. Kelemen Lara Léna
  4. Kóka Gábor Márk
  5. Lénárt Jázmin
  6. Oláh Anasztázia
  7. Oláh Jázmin
  8. Paronai Panna
  9. Pápai Gábor
  10. Péter Vanda
  11. Pongó Norbert
  12. Witt Sándor
  13. Witt Tünde

Szépírási versenyt hirdettünk a nemzeti ünnephez  kapcsolódóan. Célunk az volt vele, hogy felhívjuk a kézírás fontosságára a figyelmet, hiszen a digitális világban főleg a billentyűzetek és a közösségi média keretein belül kommunikálunk.  Az alsós tanulóknak Petőfi Sándor: Nemzeti dal című versének első versszakát kellett lemásolni, hibátlanul szépírással. Minden osztályban az első három legszebb írást jutalmaztuk.

1. osztály:

  • Rendes Áron
  • Sándor Glória Hanna
  • Pápai Linett

2. osztály:

  • Szabó Benjamin
  • Bányácski Lilien
  • Hartner Olivér

3. osztály:

  • Szigetvári Lilien
  • Geda Abdul Rehan
  • Jónás Adrián

4. osztály:

  • Kalocsai Ketrin
  • Markovics Elizabet
  • Tamás Violetta

Tantermeink díszítése

Nemzeti ünnepünk alkalmából versenyt hirdettünk, a tantermek feldíszítésére. A verseny célja az volt, hogy tanulóink jobban megismerjék a március 15-ei eseményeket, jelképeket. Az osztálytermekben megjelentek az ünnephez kapcsolódó jelképek: kokárda, nemzeti lobogó, Petőfi Sándor: Nemzeti dala, a 12 pont. Minden tanteremben más és más technikával dolgoztak a tanulók, szebbnél-szebbek voltak a tantermek díszítései. A versenyben minden osztály tanterme egyformán szép volt, ezért azt a döntést hoztuk, hogy az osztályok egységes jutalmazást kapnak, mozilátogatást Sárospatakra.