Hónap: 2024 április
Múzeumlátogatás a Petőfi Programmal
2024. március 19-én a Petőfi Program keretében a felső tagozatosok többsége múzeumpedagógiai foglalkozásokon vett részt.
A Sátoraljaújhelyi Kazinczy Múzeumban kezdtük a napot. Két csoportban megismerkedtünk a múzeum állandó és időszaki kiállításaival.
Az Erdőjárók kalauza – Zempléni tájak természeti értékei című tárlat igazán otthonosan fogadott minket. Az előszobában a vezetőnk elmagyarázta, hogy a hegyvidék kialakulása a vulkáni folyamatok eredménye. A konyhában a megművelt táj elemeit csodálhattuk meg a termésektől a rovarokon át a gyógynövényekig. A fürdőszobában a környék vizes élőhelyeinek lakóival – madarakkal, kétéltűekkel, hüllőkkel ismerkedtünk. A nappaliban megcsodáltuk a gyönyörű természetfilm-részleteket. A látottak és tanultak próbája egy feladatsor megoldása volt.
Az Egy város ezer arca című várostörténeti kiállításon érdekes tárgyak, fotók, karikatúrák, segítségével magyarázott vezetőnk Sátoraljaújhely virágzó és fájdalmas korszakairól.
Végül a Hátsó füves – Egy eltűnő futballvilág képei c. időszaki kiállítás berendezései között és számtalan fénykép előtt láthatták a tanulók, hogy kedvencük, a foci milyen sok embernek jelent kötődést.
A folytatás Széphalomban várt ránk, A Magyar Nyelv Múzeumában. A Kazinczy Mauzóleumban a nagy nyelvújító életével ismerkedtünk meg. Többen ráismertek a tankönyvi illusztráció eredetijére, a képre, amely Kazinczy és Kisfaludy találkozását örökítette meg. A sírkertben szintén ismerős volt a sírfelirat időmértékes ritmusa. A múzeumpedagógusok az „Egész úton haza felé” című Petőfi-kiállítás tartalmához készítettek érdekes feladatsorokat. Minden csapat négy feladatot kapott. Ezek megoldásához alaposan meg kellett ismerkedtünk a tárlat felirataival, képeivel, az ábrázolt személyekkel, a költő utazásainak helyszíneivel. Még verset is kellett fabrikálnunk megadott szavakból kiindulva.
Igazán intenzív nap volt ez a kedd. Sokat láttunk, sokat kérdeztünk, sokat tanultunk. A folytatás már az iskolában!
Földházi-Tóth Zsuzsanna kísérőtanár
„KLASSZ NAPOK- Diákvetítések az art mozikban”
A Nemzeti Filmintézet és az Art-Mozi Egyesület 2023 őszén közös programot indított „KLASSZ NAPOK- Diákvetítések az art mozikban“ néven. A program keretén belül általános iskolás és középiskolai diákok klasszikus, illetve kortárs magyar játékfilmeket, magyar rövidfilmeket tekinthetnek meg megtapasztalva a közösségi filmnézés élményét.
A sárospataki Mozi felhívására a Karcsai Általános Iskola is csatlakozott a programhoz, melynek keretén belül 2024. március 18- 21. között iskolánk valamennyi évfolyamának tanulói diákvetítéseken vettek részt.
Az első és a második osztály Fazekas Mihály elbeszélő költeményének adaptációját, a Lúdas Matyi magyar animációs filmet tekintette meg, a 3-4. osztályos tanulók pedig a Vadlovak- Hortobágyi mese című dokumentumfilmen keresztül betekintést nyerhettek a vadlovak küzdelmekkel teli életébe. Az ötödik és a hatodik osztály Molnár Ferenc klasszikus ifjúsági regényét, A Pál utcai fiúk világát idézhette fel a mozivásznon, a 7-8. osztály diákjai pedig Szakonyi Noémi Veronika filmdrámáját, a Hat hét című játékfilmet tekintette meg.
A diákvetítéseken való részvételt, a mozijegyek megvásárlását a Karcsai Általános Iskola Diákönkormányzata finanszírozta, a sárospataki Moziba való eljutást pedig a Sárospataki Tankerületi Központ segítette külön busz megszervezésével. Ezúton is köszönjük a Sárospataki Tankerületi Központ, valamint a Diákönkormányzat támogatását!
Márciusi események iskolánkban
A DÖK és az osztályfőnöki munkaközösség, Javíts egy jegyet! versenyt hirdetett. A verseny célja, hogy a tanulók tanulmányi eredménye javuljon. Félévkor a tavaly év végi jegyeikhez képest néztük a javítást. Iskolánkban 59 tanuló javított egy érdemjegyet. A felhívás folytatódik tovább, a félévi és év végi osztályzatokat is összefogjuk hasonlítani, és a tanulók akik javítanak egy jegyet jutalomban részesülnek. Gratulálunk a szép eredményekhez!
3. osztály:
- Árvai Annabella
- Balla Dániel
- Dandás István
- Jónás Adrián
- Künsztler István
- Mundér Natália
- Nagy Zsolt
- Simon Zoltán
4. osztály:
- Benedek Levente
- Doma Eszter
- Farkas János
- Fényes Tibor Szabolcs
- Gulyás Enrikó
- Horváth Csaba Junior
- Kucsinka Barbara
- Lénárt Levente
- Markovics Elizabet
- Ónodi Kevin Nikolasz
- Tamás Violetta
5. osztály:
- Balogh Brendon Dávid
- Boda Virág Lilla
- Dakos Milán Dávid
- Dókus Anna
- Erdélyi Nikolett Szonja
- Fényesi Natália
- Hangácsi Zsuzsanna
- Jóni Heléna
- Kovács Aida Bettina
- Péter Diána
- Rostás Evelin
6. osztály:
- Dancs Kíra Jázmin
- Dakos Hunor Zsolt
- Fényes Diána
- Horváth Tímea Anikó
- Kucsinka Miklós
- Orosz Bence
- Pongó Bálint Albert
- Tóth Noel Nikolasz
7. osztály:
- Burai Kevin
- Horváth Norbert Nikolasz
- Jónás Olivér Gábor
- Kaskó Flóra Beatrix
- Pápai Levente
- Székely Krisztián László
8. osztály:
- Hangácsi Dániel
- Horváth Kristóf
- Kelemen Lara Léna
- Kóka Gábor Márk
- Lénárt Jázmin
- Oláh Anasztázia
- Oláh Jázmin
- Paronai Panna
- Pápai Gábor
- Péter Vanda
- Pongó Norbert
- Witt Sándor
- Witt Tünde
Szépírási versenyt hirdettünk a nemzeti ünnephez kapcsolódóan. Célunk az volt vele, hogy felhívjuk a kézírás fontosságára a figyelmet, hiszen a digitális világban főleg a billentyűzetek és a közösségi média keretein belül kommunikálunk. Az alsós tanulóknak Petőfi Sándor: Nemzeti dal című versének első versszakát kellett lemásolni, hibátlanul szépírással. Minden osztályban az első három legszebb írást jutalmaztuk.
1. osztály:
- Rendes Áron
- Sándor Glória Hanna
- Pápai Linett
2. osztály:
- Szabó Benjamin
- Bányácski Lilien
- Hartner Olivér
3. osztály:
- Szigetvári Lilien
- Geda Abdul Rehan
- Jónás Adrián
4. osztály:
- Kalocsai Ketrin
- Markovics Elizabet
- Tamás Violetta
Tantermeink díszítése
Nemzeti ünnepünk alkalmából versenyt hirdettünk, a tantermek feldíszítésére. A verseny célja az volt, hogy tanulóink jobban megismerjék a március 15-ei eseményeket, jelképeket. Az osztálytermekben megjelentek az ünnephez kapcsolódó jelképek: kokárda, nemzeti lobogó, Petőfi Sándor: Nemzeti dala, a 12 pont. Minden tanteremben más és más technikával dolgoztak a tanulók, szebbnél-szebbek voltak a tantermek díszítései. A versenyben minden osztály tanterme egyformán szép volt, ezért azt a döntést hoztuk, hogy az osztályok egységes jutalmazást kapnak, mozilátogatást Sárospatakra.