Rákóczi- vetélkedő

A nagyságos fejedelem születésének 348. évfordulója alkalmából rendezett vetélkedőn iskolánk csapatai 14 indulóból az előkelő első és ötödik helyezést érték el.

János vitéz (h)arcai foglalkozássorozat

A Petőfi Irodalmi Múzeum Mesemúzeuma Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára komplex múzeumpedagógiai csomagot dolgozott ki gyerekcsoportok számára. A nagy érdeklődés miatt iskolánkban 2024. 03. 04-én került sor a három korosztálynak szóló  foglalkozásokra. A programok középpontjában Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeménye állt. A tevékenységek interaktív módon, izgalmas formai és vizuális megoldásokat használva hozták közelebb tanulóink számára a klasszikus történetet.

Az 1-2-3. osztályosok Kalandozások János vitézzel címmel Kukorica Jancsi történetének főbb helyszíneit elevenítették meg, óriásbábok segítségével játszották el az izgalmas kalandokat. Saját élményként élhették át, hogy mi kell ahhoz, hogy valakiből hős váljon: ügyesség, gyorsaság, pontosság? Megmérkőzhettek az óriások királyával és végül eljutottak Tündérországba.

A 4-5. osztályosok 90 perces társasjáték során dolgozták fel a drámajátékon alapuló cselekményeket, úgy, hogy Jancsi és Iluska gyerekeit megszemélyesítve kalandoztak János vitéz világában.

János vitéz lakomái volt a címe a 6-7-8. osztályosok rendhagyó irodalomórájának, melynek központjában a történetben fellelhető konfliktusok álltak. A gyerekek 6 fős csoportokban dolgoztak, kreatív írást, tárgyanimációt bevezető gyakorlatokon. A helyszínek egy-egy piknikkosár segítségével elevenedtek meg, ahol egy tortalapát akár egy francia királykisasszony, egy fakanál a zsiványok kapitánya is lehetett.

Köszönjük a lehetőséget, melyet Karcsa Község Önkormányzatának támogatásával élhettünk meg. A nap igencsak jó alkalom volt a nonformális tanulásra, az egyéni képességek fejlesztésére.

Szépirodalom-olvasási verseny

A magyar széppróza napja tiszteletére, az olvasás népszerűsítése érdekében iskolai olvasási versenyen vettek részt a felső tagozatos tanulóink. A változatos beugró feladatot húszan oldották meg: készült képregény, illusztráció rajz és tárgy formában, valamint esszé.

Évfolyamonként különböző novellákat olvastak és a művekkel kapcsolatos kérdéssort válaszoltak meg a diákok.  12 dolgozatíró 50 %-fölötti eredményt ért el.

Az évfolyamok legjobbjai:

  • 8. osztály: Kácsándi Dorián, Bányácski Marcell, Ignác Tamás
  • 7. osztály: Kaskó Flóra
  • 6. osztály: Fényes Annamária, Dancs Jázmin
  • 5. osztály: Dakos Nikolett, Rendes József, Balog Brendon

 

Földházi-Tóth Zsuzsanna szervező tanár

Ma is tanultam valamit!

A Magyar Nemzeti Levéltár kezdeményezésére levéltár-pedagógiai programon vettek részt a 7-8. osztályos tanulóink az országos Petőfi Program keretében.

A sátoraljaújhelyi levéltár munkatársa, Oláh Tamás jött el iskolánkba három alkalommal. A kutatás, a digitális adatkeresés, az anyakönyvek, régi iratok, térképek világába vezette be a tanulókat. Több helytörténeti adalékkal ismerkedtek meg, régi katonai térképet, Bátori Zsófia esküvői meghívó levelét tanulmányozták, 20. századi filmhíradót figyeltek meg, de puzzle-t is kirakhattak tableten.

Történelmi, szövegértési és digitális ismereteiket mozgósíthatták, s újabbakkal is gazdagodtak.

Földházi-Tóth Zsuzsanna